Koronavirüs: Şu an bilmeniz gerekenler

Belirtileri, bulaşması, kuluçka süresi, alınabilecek önlemler, yaşlı en hasta insanların dikkat etmesi gereken hususlar: Koronavirüs SARS-CoV-2 ile ilgili en önemli bilgiler.

© Getty Images / Science Photo Library / KATERYNA KON / SCIENCE PHOTO LIBRARY

Coronavirus belirtileri nelerdir?

Coronavirus belirtileri nelerdir?
En çok gözlenen belirtiler: ateş, öksürük, solunum güçlüğü, kas en eklem ağrıları.

Het coronavirus is een van de belangrijkste redenen voor het bestaan ​​van een bulunabilir. Bu semptomlardan biri veya daha çoğu bulunan kişiler Covid-19-vakasi olmayadabilir. Koronavirüs'e yakalananlarda mesela kuru öksürük, ateş in de halsizlik olabiliyor. Bazı hastalardada nefes darlığı, baş en vücut ağrısı, boğaz ağrısı, burun akıntısı en ishalde gözleniyor. Dit is een soort Koronavirüs'a özel değildir en diğer solunum yolu hastalıklarındada görülebilir.

Önemli: Soğuk algınlığı belirtileri olup Koronavirüs’e yakalanmaktan şüphelenenlerin anında doktora gitmesi tavsiye edilmiyor. Ev doktorunu veya 116117 numaralı "medische dienst op afroep" in aranması öneriliyor. Mesela nefes darlığı gibi acil durumlarda aranması reken numara 112'dir. Baska semptomlarda bulunuyorsa bildirilmelidir. Zo 14 dagen geleden Koronavirüsu olan bir kişi ile temasınız olduysa veya riskli bir bölgede bulunduysanız builgileride açıklamanız gereklidir.

Kuluçka zamanı, hastalığın gidişati, risk grupları

Kuluçka zamanı: genellikle 3 en 7 gün arası, 14 güne kadar uzayabiliyor. Gidişati: çoğu zaman hafif derecede, ama şiddetli de olabilmektedir.

Virüsün Kuluçka Zamanı Genellikle 3 en 7 Gün Arası Olmaktadır, Ancak Bu sur 14 Güne Kadar Uzayabiliyor. Enfeksiyon çok hafif belirtilerle, bazen hiç belirti göstermedende geçebiliyor. Virüs old solunum yollarına ilerleyip bazı vakalarda zatüreye yol açabilmektedir. Almanyadaki Koronavirüs’ten Ölümler nerdeyse sadece yaşlı en kronik hastalıklar bulunan vakalarda görünmektedir (kalp veya akciğer hastalıkları, şeker hastalığı ve kanser gibi). Şimdiye kadar görunen vakalarda çocuklarda nerdeyse belirtisiz olduğu, hamile kadınlarda ise virüsu şiddetli geçirme riski yüksek olmadığı gözleniyor.

Korona, COVID, SARS: çok isimli bi virüs

Medyada Koronavirüs veya "yeni tip Koronavirüsten" konuşulmaktadır. Bir kaç çeşit Koronavirüs bulunduğu için Bilim Adamları tarafından öncelikle "novel coronavirus 2019" kısacası "2019 - nCoV" adı verilmiştir. Sonra resmen "ernstig acuut respiratoir syndroom coronavirus 2" (SARS-CoV-2) diye adlandırılmıştır. WHO’nun verdiği "Covid-19" ismi virüsün yol açtığı akciğer hastalığı için geçerlidir.

Koronavirüs nasıl bulaşır en nasıl korunabilinir?

Bulaşması: tükürük damlacıkları ile, örneğin öksürük en hapşırık. Korunmak için: diğer kişilerle mesafenizi koruyun, austrian turks veya hapşırırkan dikkat ediniz, ellerinizi sabun ile yıkayınız. Hastaların evde kalması reklidir.

Handgreep oude gibi virüs damlacık saçılması ile yayılıyor: mesela öksürürken veya hapşırırken dağılan tükürük damlacıklarından. Diğer insanlardan - özellikle soğuk algınlığı olanlardan - en azından 1 meter mesafeli durulması önerlir. Een andere keer een hapşırıken her zaman mendil kullanarak başkalarını koruyunuz, mendiliniz yoksa dirseğinizin içini kullanmanız tavsiye ediliyor.
Vücut ile en yıkamak tavsiye ediliyor. Yüzünüze dokunmaktan kaçınınız, çünkü hastalık ağız, burun en gözleriniz yoluyla vücudunuza bulaşabiliyor.

Ücretsiz downloaden
De afbeelding van de koronavirüs ile ilgili en önemli bilgiler herkesin anlayacağı bir dille açıklanmıştır.

Poster A4-formaat ücretsiz olarak indirilip işyeri, okul en etkinlik alanlarında asılabilir. Posterin Ingilizce, Turkije en Arapca verziyonları bulunmaktadır.
Poster için downloaden

Ne zaman Koronavirüs testi yapılmalı?

Test oude test gereksizdir. Corona virus tespiti için laboratorium testler sadece SARS-CoV-2’ye yakalandığından şüphelenenlerde yapılmaktadır.

Hastalanınca hangi tedaviler yapılabilir?

Şu anda Koronavirüs’e özel ilaç veya aşı yoktur. Doktorunuzla belirtlierinize karşı en iyi tedaviyi konuşunuz. Ağır hastalananların hastaneye yatırılması gerekebilir.

Henüz SARS-CoV-2’ye karşı özel ilaç veya aşı bulunmamaktadır. Bilim Adamları bunun üzerinde durmaksızın çalışıyorlar, ilk of ilaç denemeleri yapılmaktadır. Koronavirüs’ünü hafif geçiren hastalar soğuk algınlığında olduğu gibi davransınlar: dinlenmek en uyumak gibi. Öksürük, burun akıntısı en ateş gibi belirtilere karşı kullanabilecek ilaçları doktorunuza danışınız. Ağır hastalarda eğer başka mikroplarda eklenirse bu iinci bakteriyel enfeksiyona karşı antibiyotik verilmektedir. Hastalar nefes almakta zorlanıyorlarsa oksijen tedavisi ile destek verilmektedir veya solunum cihazları kullanılmaktadır.

Koronavirus SARS-CoV-2 ile ilgili daha ayrıntılı bilgiler için internet sayfaları

Lees meer over internet tip CoVid-19 ile ilgili bilgiler vermektedir. Burdada bu internet sayfalarını bulabilirsiniz:

  • Federaal Ministerie van Volksgezondheid - alman
  • Robert Koch Institute (RKI) - alman
  • Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) - ingilizce
  • Federaal Centrum voor Gezondheidseducatie (BZGA) - alman
  • Reiswaarschuwingen van het ministerie van Buitenlandse Zaken - alman

"Federaal Ministerie van Volksgezondheid" ’un Koronavirüs ile bilgi için vatandaş hattı:
0800/011 77 22 (bağımsız hasta konsältasyonu)

030/346 465100 (BMG)

115 - Genel ilk bilgi ve arabuluculuk için ("autoriteitsnummer") www.115.de (alman)

Vatandaşlarımız in Koronavirüs ile ilgili bilgi servisi:

Faks: 030340 60 66 07

E-Posta: [email protected] veya [email protected]

Ik ben een video van de telefoon via: gebaerdentelefon.de/bmg/

Coronavirus

Coronanieuws

Corona-vaccinatie: digitaal vaccinatierecord in de apotheek

Covid-19: Dit is hoe goed gevaccineerde mensen worden beschermd

De overheid bereidt een uitzonderingsregeling voor gevaccineerde mensen voor

Duitsland maakt het moeilijk om vanuit India te reizen

Federale noodrem: beperkte uitgang vanaf 22.00 uur

Mogelijke bijwerkingen van vaccinatie tegen Covid-19

Wat werknemers moeten weten over de 'verplichte test'

Vier coronavaccins in vergelijking

Jongere met Astrazeneca gevaccineerde mensen moeten overschakelen op een ander preparaat

Drosten: Maatregelen zijn niet voldoende

Daag de wereld van het werk uit met Corona-insluiting

35.000 huisartsen beginnen te vaccineren

Astrazeneca speciaal voor 60-plussers

FFP2-maskers tijdens het werk: recht op pauzes

Paasregels van de deelstaten